Aero má „zelenou“ k provádění výuky na L-39NG

Vodochody, 30. 1. 2023 – Tuzemský výrobce letadel Aero je oprávněn provádět výuku a výcvik na vojenské letecké technice podle nových pravidel. Osvědčení vydané Odborem dohledu nad vojenským letectvím Ministerstva obrany ČR se vztahuje na letouny Albatros, Alca i nové Engéčko.

Certifikát osvědčuje společnost Aero jako organizaci a pracoviště schválené k provádění výuky a výcviku na vojenské letecké technice. „Aero tak může realizovat výuku a výcvik nejen na letounech L-39 Albatros, L-159, ale čerstvě i na nových cvičných letounech L-39NG, které jsme začali sériově vyrábět,“ uvádí Pavel Tůma, výkonný viceprezident a Chief Program Officer Aero.

Vydané osvědčení navázalo na předchozí oprávnění pro výuku a výcvik Aero. Nově byla do činnosti zahrnuta pravidla vyplývající z evropských pravidel EMAR, jež byla přijata do národní legislativy České republiky. Approved Training Organization, její lektoři a experti z Aero jsou tímto oprávněni provádět typový a instruktorský výcvik a rozšíření dalších práv k letounům z dílny Aero.

Osvědčení je vydáno pro vzdušný prostor České republiky a vztahuje se na užívání Letiště Vodochody, které již 70 let slouží pro vývoj a zalétávání letadel tradičního českého výrobce. Další letiště a vzdušné prostory jsou předmětem autorizace Ministerstva obrany ČR. Osvědčení o způsobilosti k výuce a výcviku na vojenské letecké technice je vydáváno na základě splnění požadavků zákona o ozbrojených silách České republiky.

AERO Vodochody AEROSPACE

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

 

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager
mobil: +420 608 974 258

 

Facebook: @aerovodochody

 

Přiložené obrázky