Tiskové zprávy

Aero posiluje výrobu i další vývoj cvičného letounu L-39NG. Na veletrhu IDEB ukáže jeho model

Vodochody, 2. října 2023 – Český výrobce letadel Aero se představí na letošním mezinárodním veletrhu IDEB Defence&Security 2023, který se uskuteční od 3. do 5. října na výstavišti Incheba Expo v Bratislavě.

Aero se na letošním bratislavském veletrhu, zaměřeném zejména na bezpečnostní a ochranné složky, bude prezentovat na samostatním stánku, jehož dominantou bude velký model cvičného letounu Aero L-39NG. Český výrobce do konce roku 2023 předá prvnímu zákazníkovi do užívání první hotové letouny z celkových 12 kusů. Navíc letos ve Vodochodech zahájili výrobu čtyř letounů L-39NG ve cvičné verzi pro LOM Praha, které budou primárně sloužit pro výcvik pilotů Armády České republiky. Přechod z L-39 Albatros na L-39NG představuje výraznou modernizaci a vylepšení výcvikových schopností pilotů, a to jak při přípravě na platformu F-35 v případě České republiky, tak na F-16, kterou pořizuje slovenská armáda.

„Těmito letošními důležitými kroky program letounu L-39NG vstoupil do významné etapy, předání prvních sériově vyrobených kusů zákazníkovi je vždy přelomový okamžik, důležitý nejen pro nás, ale i další zákazníky, se kterými vedeme jednání o pořízení našeho letounu,“ říká Viktor Sotona, prezident a CEO Aero, a dodává: „V průběhu letních měsíců jsme kapacitně posílili naše výrobní linky na L-39NG a otevřeli jsme též nové vývojové centrum v Brně, abychom mohli schopnosti letounu dlouhodobě rozšiřovat a posilovat.“

Nedávno se přímo v Aero seznámili s letounem L-39NG, s technologiemi pro výcvik pilotů i s klíčovými parametry ozbrojené verze představitelé Vzdušných sil Ozbrojených sil Slovenské republiky. Případná strategická mezivládní spolupráce mezi Českou republikou a Slovenskem by zahrnovala mimo provozu L-39NG a výcviku pilotů, také získání významného průmyslového podílu ze strany Slovenské republiky. Již dříve Aero podepsalo dohodu o strategické spolupráci s firmou Letecké opravovne Trenčín, která se týká servisu letadel a dalších provozních a logistických oblastí.

Platforma L-39NG kombinující moderní avionické systémy, účinný proudový motor a vynikající letové vlastnosti v současné době umožňuje západní i východní konfiguraci a splňuje podmínky komplexního a nákladově efektivního výcviku budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace, jako jsou například letouny F-16 a F-35. Kromě tréninku pilotů je L-39NG vhodná také pro lehké bojové a průzkumné mise.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. sa zameriava na vývoj, výrobu, údržbu a modernizáciu civilných a vojenských lietadiel a je najväčším leteckým výrobcom v Českej republike a jedným z najstarších leteckých výrobcov na svete. V oblasti vlastných lietadiel je Aero stálym partnerom celého radu armádnych letectiev a  má silné postavenie na trhu s vojenskými cvičnými a ľahkými bojovými lietadlami. Vďaka 11 000 lietadiel, ktoré vyrobilo za 100 rokov svojej existencie, stovkám lietadiel L-39 Albatros, ktoré sú stále v prevádzke u desiatok vojenských prevádzkovateľov i v celom rade demo  tímov, a najmä vďaka novým lietadlám L-39NG sa Aero profiluje ako líder na svetovom trhu s prúdovými cvičnými lietadlami. V oblasti civilného letectva Aero spolupracuje s najväčšími leteckými výrobcami na širokej škále projektov a je partnerom v niekoľkých risk-sharingových programoch, kde je zodpovedné nielen za výrobu a montáž leteckých celkov, ale tiež za ich vývoj.

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager
e-mail: radka.cerna@aero.cz
mobil: +420 608 974 258
www.aero.cz
Facebook: @aerovodochody
X (Twitter): @AERO_Vodochody
LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.