Tiskové zprávy

Aero a Draken uzavírají dohodu o dlouhodobé spolupráci pro flotilu letounů L-159 společnosti Draken

Vodochody, 8. prosince 2023 – Aero, tradiční český výrobce letadel, a společnost Draken, která se specializuje na služby v oblasti leteckého výcviku protivníků v USA a Evropě, dnes podepsaly dohodu, která vytváří strategický rámec dlouhodobé spolupráce pro letouny L-159, které vlastní Draken. Společnosti budou mimo jiné vyvíjet a realizovat program údržby a podpory letadel pro flotilu letounů L-159 společnosti Draken, používaných při výcviku pilotů Královského letectva (Royal Air Force) a letectva Spojených států amerických. 

„Prostřednictvím této komplexní smlouvy Aero poskytne společnosti Draken své znalosti a umožní jí provádět kontrolu a údržbu flotily letadel Aero L-159 na základně Draken Europe ve Spojeném království,“ říká Filip Kulštrunk, výkonný viceprezident společnosti Aero pro obchod, a dodává: „Se společností Draken jsme se rovněž dohodli na klíčových principech strategické spolupráce, díky nimž zajistíme, aby letadla provozovaná společností Draken byla plně využívána až do konce své životnosti, která se očekává v roce 2045.“

Společnost Draken provozuje celkem 23 strojů „Alka“ jako útočné letouny, které poskytují služby k výcviku pilotů elitních proudových stíhaček letectva USA, Spojeného království a dalších vzdušných sil NATO. Ve svých základnách ve Velké Británii provozuje Draken osm letounů Aero L-159, které spolu s letouny Dassault Falcon 20 zajišťují komplexní výcvik operační připravenosti, zahrnující též výcvik v oblasti podpory protivníka a elektronického útoku.

„Letouny Aero L-159 jsou zásadní součástí naší flotily a denně létají v roli agresorů proti letounům F-35 Královského letectva, Eurofighter Typhoon a dalším platformám,“ popisuje Richard Stoate, viceprezident společnosti Draken pro obchodní a dodavatelský řetězec: „Díky úzké spolupráci se společností Aero budeme i nadále plnit požadavky na bezpečnost, výkonnost a dostupnost letounů, které stanovují naši současní i budoucí zákazníci.“

Letouny L-159 jsou vynikající agresorskou platformou s výbornými letovými vlastnostmi, výkonným radarem a moderními avionickými systémy. Kromě výcviku agresorů jsou letouny L-159 vhodné pro plnění lehkých bojových úkolů a také pro pokročilý výcvik pilotů stíhacích letounů 4. a 5. generace.

„Tento kontrakt je důkazem flexibility společnosti Aero a její schopnosti rozvíjet komplexní programy průmyslové spolupráce, včetně převodu know-how a schopností v oblasti dlouhodobé údržby a podpory letounů. Těšíme se na nově navázanou spolupráci se společností Draken.“ dodává Filip Kulštrunk.

Díky této smlouvě má nyní Aero zajištěny smlouvy o komplexní podpoře se všemi uživateli letounů L-159 a hodlá nabídnout stejný koncept i u nejnovější platformy L-39NG.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager
e-mail: radka.cerna@aero
mobil: +420 608 974 258
www.aero.cz
Facebook: @aerovodochody,
Twitter: @AERO_Vodochody,
LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.