Tiskové zprávy

Aero a Saab uzavřely spolupráci na studii ke sladění letounů L-39NG a maďarských Gripenů

Vodochody, 29. dubna 2024 – Česká společnost AERO Vodochody AEROSPACE a švédská společnost Saab podepsaly memorandum o porozumění a spolupráci. Obě společnosti budou společně pracovat na prozkoumání možností adaptace letounů L-39NG pro potřeby maďarského letectva. 

„Tato spolupráce je pro nás logickým a přirozeným krokem a v nově nastavené spolupráci vidíme velkou příležitost k dalšímu rozvoji našeho výcvikového systému L-39NG,“ říká Filip Kulštrunk, výkonný viceprezident a obchodní ředitel společnosti Aero.

Hlavním cílem spolupráce, v níž má Saab roli subdodavatele společnosti Aero, je vypracování studie proveditelnosti modifikace letounu L-39NG, která umožní výcvik maďarských pilotů od základního až po pokročilý výcvik.

Výsledky první fáze spolupráce budou následně využity pro komplexní společnou studii zaměřenou na vývoj nového pilotního rozhraní a avionického systému pro letoun L-39NG, aby byl kompatibilní s maďarským stíhacím letounem JAS-39 Gripen.

Společnosti Aero a Saab jsou dlouhodobými partnery a mají pozitivní zkušenosti z předchozí spolupráce. V roce 2008 zahájily spolupráci na bojovém a výcvikovém systému L-159. V následujícím roce 2009 začala společnost Aero dodávat letounu JAS-39 Gripen pylony, které slouží k nesení různých zbraňových systémů nebo palivových nádrží. V roce 2011 pokračovala spolupráce s výrobou dalších tří typů pylonů, které se ve společnosti Aero kompletně montovaly a testovaly.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace vojenských a civilních letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager
e-mail: radka.cerna@aero
mobil: +420 608 974 258
www.aero.cz
Facebook: @aerovodochody
X: @AERO_Vodochody
LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.