Tiskové zprávy

Foto: Aero rozlousklo logistický oříšek. K zákazníkům vyrazilo 22 kamionů s letouny, příslušenstvím a náběžnými hranami

Vodochody, 10. dubna 2024 Český výrobce letadel Aero realizoval mimořádnou nakládku 22 kamionů s letouny L-39NG a dalším příslušným vybavením pro své zákazníky. Svým rozsahem neobvyklou přepravní událost ještě zvýraznila nakládka již vyrobených náběžných hran pro Airbus A220. Jednalo se o složitou logistickou operaci, která vyžadovala pečlivou koordinaci a plánování.

„Dodání letounu L-39NG zákazníkovi je komplexní službou, jež zahrnuje jak samotný letoun včetně pozemního výcvikového zařízení, náhradních dílů a dalšího vybavení a příslušenství, tak i balík služeb pro výcvik pilotů a pozemního personálu se zaškolením a zkušebními lety. Zákazník tak dostává ke každé zakázce sadu teoretického a praktického školení,“ vysvětluje Viktor Sotona, předseda představenstva a CEO společnosti Aero: „Před odesláním letounu tým od zákazníka včetně pilotů přijede k nám do Vodochod, kde letadlo vyzkouší při letu pod dohledem našeho továrního pilota Po doručení zákazníkovi letoun na místě během tří týdnů náš speciální tým zase složí a náš tovární pilot zalétá.“

Logisticky náročnou nakládku museli v Aero přichystat, naložit a celkově zkoordinovat během několika dnů. V této dodávce se mimo letounů, které se zpravidla přepravují v rozebraném stavu, nacházela také sada náhradních dílů a pozemního vybavení vážicího desítky tun, jde například o různé vozíky, klíny, plachty apod. Před transportem k zákazníkovi se každý letoun musí rozebrat, což trvá asi jeden týden. Stroj je rozebraný a uložený ve speciálně vyrobených železných přepravních klecích, v jedné je trup, v další křídla, ve třetí ocasní část a v poslední výškovky.

Připravenost a plánovací kapacity logistického oddělení Aero ještě zvýraznila souběžně probíhající nakládka náběžných hran, které se ve vodochodském závodu vyrábí na civilní letoun A220. Přeprava náběžné hany je sama o sobě velmi náročná, protože tato důležitá část letadla měří 17 metrů. Tomu musí být uzpůsobený i návěs kamionu. Brány českého výrobce Aero opouští průměrně dvě sady náběžných hran týdně. Za první kvartál se vypravilo k zákazníkovi 25 náběžných hran.

Součástí dodávky L-39NG bývá také pozemní simulační výcvikový systém, který je podstatný pro výcvikový proces vzdušných sil na straně zákazníka. Systém se skládá z leteckého simulátoru, který v nejvyšší verzi simuluje všechny prvky letu včetně chování letadla za různých letových podmínek. V některých případech požaduje zákazník vybavení celé učebny pro školení pilotů a mechaniků.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager
e-mail: radka.cerna@aero
mobil: +420 608 974 258
www.aero.cz

Facebook: @aerovodochody
X: @AERO_Vodochody
LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.