Tiskové zprávy

Aero se účastní Mezinárodních leteckých dnů SIAF 

Vodochody, 1. září 2023 – Exkluzivní partner Mezinárodních leteckých dnů SIAF, společnost Aero, se letos představí návštěvníkům největší letecké akce na Slovensku se svým novým sériově vyráběným cvičným proudovým letounem L-39NG, který vychází z historického odkazu osvědčeného a spolehlivého letounu L-39 Albatros. Letoun L-39NG bude k dispozici na letišti Kuchyňa v Malackách ve dnech 2. a 3. září 2023, a to jak na statické ukázce, tak ve vzduchu, kdy pilot předvede schopnosti tohoto stroje.

„Pořízení letounů L-39NG pro slovenské vzdušné síly představuje přirozený přechod z využívaných předchůdců L-39 Albatros, jejichž technická životnost končí. L-39NG přicházejí ve správné době, aby pomohly v oblasti výcviku z východního na západní styl létání. Budou hrát podobnou roli jako sehrály L-159 v ČR při přechodu z letounů MIG na Gripen. Díky aerodynamické podobnosti bude přechod z jednoho výcvikového letounu na druhý snadný. Nová moderní výcviková platforma nabízí efektivní řešení výcviku taktických pilotů a umožní Slovensku nezávislost ve výcviku. Aero aktivně jedná prostřednictvím Ministerstva obrany ČR s Ministerstvem obrany SR o strategické spolupráci, díky které Slovensko získá význačný industriální podíl na realizaci projektu L-39NG,“ uvádí Viktor Sotona, prezident a CEO Aero.

Aero předpokládá, že na mezivládní úrovni vznikne dohoda o spolupráci při akvizici letounů L-39NG. Její součástí bude i strategická spolupráce při provozu L-39NG a výcviku pilotů a získání význačného industriálního podílu ze strany Slovenské republiky. V této souvislosti již Aero uzavřelo dohodu o strategické spolupráci se společností Letecké opravovne Trenčín, která se týká jak výroby některých částí letadla, tak i dalších provozních a logistických oblastí.

„L-39NG oproti L-39 Albatros představuje výraznou modernizaci v oblasti výcviku, a to i vzhledem k uvedení F-16 do provozu na Slovensku. Přináší též výrazné posílení schopností plnění taktických misí. Pro ozbrojené síly SR letoun umožňuje rozšíření operačních schopností například o ochranu vzdušného prostoru před drony a jinými nízkoletícími cíli, podporu pozemních vojsk, zabezpečení hranic a další. Spolupráce českých a slovenských firem v rámci strategických akvizičních projektů je též v souladu s obrannou spoluprací mezi našimi zeměmi,“ říká Filip Kulštrunk, výkonný viceprezident a CCO Aero.

Program nového českého cvičného proudového letounu Aero L-39NG vstoupil letos do významné fáze. Poté, co 18. července 2022 získal typovou certifikaci bez omezení, byla zahájena jeho sériová výroba a první letouny budou do konce letošního roku předány do užívání prvnímu zákazníkovi, kterým je Vietnam. Ten si v Aero objednal 12 kusů nově vyvinutého podzvukového letounu L-39NG. Současně se již vyrábějí letouny pro maďarského zákazníka, s nímž je uzavřen kontrakt na dalších 12 strojů. Letos byla v továrně Aero slavnostně zahájena výroba i pro LOM Praha, který odebere čtyři letouny ve cvičné verzi. Budou sloužit v Centru leteckého výcviku Pardubice primárně pro výcvik pilotů Armády ČR, ale též pro další zahraniční vzdušné síly, jež pro své piloty zajišťují trénink právě v CLV Pardubice.

L-39NG je zcela nová generace dvoumístného podzvukového proudového letounu. Kombinuje moderní avionické systémy, mimořádně účinný proudový motor a vynikající letové vlastnosti. Platforma L-39NG umožňuje západní i východní konfiguraci a splňuje podmínky plnohodnotného, moderního, komplexního a nákladově efektivního vojenského výcviku vzdušných sil. Kromě tréninku pilotů je vhodná také pro lehké bojové a průzkumné mise.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager

e-mail: radka.cerna@aero

mobil: +420 608 974 258

www.aero.cz

Facebook: @aerovodochody

X (Twitter): @AERO_Vodochody

LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.