Tiskové zprávy

Aero je hlavním partnerem společnosti Embraer v ČR při výrobě letounů C-390 pro potřeby českých vzdušných sil

Praha, 17. října 2023 – Společnost Aero a Embraer podepsaly dodatek, kterým prohlubují a upřesňují oblasti spolupráce, které vycházejí z memoranda o porozumění uzavřeného v červnu 2022. Dodatek zahrnuje mimo jiné možné navýšení výrobního podílu Aero v programu C-390, zvýšení hodnoty stávající spolupráce se společností Embraer a součinnost při plnění specifických požadavků Ministerstva obrany ČR na pořízení letounů C-390 pro Armádu ČR. Embraer předpokládá silnou celosvětovou poptávku po letadlech C-390, na jejichž výrobě se bude podílet český letecký průmysl značným počtem dílů.

Ministerstvo obrany ČR oznámilo výběr C-390 pro program Střední transportní letoun a zahájení kontraktačních jednání se společností Embraer. Průmyslová spolupráce s českým průmyslem je velmi důležitou součástí realizace tohoto připravovaného projektu.

Aero spolupracuje s renomovaným brazilským výrobcem Embraer již od roku 2011. Vyrábí významné části letounu C-390, jedná se o kompletní náběžnou hranu křídla, dveře, nákladní rampu a druhou část zadního trupu letounu C-390. Český letecký průmysl je silným příjemcem obchodního úspěchu tohoto letounu, který si kromě Brazílie vybralo Portugalsko, Maďarsko, Nizozemsko, Rakousko a nyní i Česká republika. Každý letoun C-390 prodaný po celém světě zvýší export českého průmyslu a potenciálně vytvoří nová pracovní místa v České republice.

„Části transportního letounu C-390 jsme u nás v Aero vyvíjeli a certifikovali. Jsme rádi, že dnes s námi Embraer prohlubuje spolupráci a budeme i nadále jedním z jeho nejvýznamnějších dodavatelů. Navíc hodnota této spolupráce s největší pravděpodobností výrazně přesáhne celkovou hodnotu zakázky na pořízení C-390 pro naši armádu, což je příznivá zpráva nejen pro Aero, ale i celý letecký průmysl v České republice,“ uvedl po podpisu dodatku Viktor Sotona, CEO a prezident společnosti Aero.

„Prodloužení spolupráce s Aero nás velmi těší, neboť je klíčovým partnerem při celkovém vývoji a současné výrobě letounu C-390 a zároveň významným průmyslovým partnerem v České republice i celém středoevropském regionu. Věříme, že toto partnerství přinese českému leteckému průmyslu ještě větší přidanou hodnotu,“ uvedl Bosco da Costa Junior, generální ředitel a prezident společnosti Embraer Defense & Security.

C-390 Millennium a jeho konfigurace pro doplňování paliva ve vzduchu, KC-390, představují novou generaci víceúčelových vojenských dopravních letounů, které již nyní nabízejí bezkonkurenční mobilitu a nákladní kapacitu, rychlou rekonfiguraci, vysokou dostupnost, zvýšený komfort a bezpečnost letu, jakož i nízké provozní náklady po celou dobu životnosti – to vše v rámci jedné platformy. Letoun unese 26 tun nákladu (až 7 standardizovaných vojenských palet), čímž se řadí do kategorie středních letadel. Je poháněn dvěma proudovými motory IAE V2500. Letoun může být vybaven také protipožárním modulem, který může významně přispět k hašení požárů nejen v České republice, ale v celém středoevropském regionu.

Společnost Embraer je globální letecká společnost se sídlem v Brazílii. Působí v oblasti komerčního a soukromého letectví, obrany, bezpečnosti a zemědělského letectví. Společnost navrhuje, vyvíjí, vyrábí a prodává letadla a systémy. Zákazníkům poskytuje poprodejní služby a servisní podporu. Od svého založení v roce 1969 dodala společnost Embraer více než 8 000 letadel.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager
e-mail: radka.cerna@aero
mobil: +420 608 974 258
www.aero.cz
Facebook: @aerovodochody
X (Twitter): @AERO_Vodochody
LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.

Aviation PhotoCrew GVdP (c) Fairford 2018