Tiskové zprávy

Aero předvedlo ve vzduchu letoun L-39NG určený pro LOM PRAHA

Vodochody, 12. června 2024 – Rok od spuštění sériové výroby Aero předvedlo ve vzduchu první letoun L-39NG určený pro LOM PRAHA a jeho Centrum leteckého výcviku Pardubice. Dodání prvního cvičného letounu českému zákazníkovi je v plánu v letošním roce. Letoun bude sloužit pro výcvik budoucích českých pilotů F-35

Aero dodá celkem čtyři proudové cvičné letouny L-39NG s opcí na další čtyři stroje včetně komplexního výcvikového systému. Součástí dodávky je mimo jiné úvodní výcvik pilotů a pozemního personálu, speciální a výšková výstroj, pozemní vybavení, včetně počáteční sady náhradních dílů, jakož i pozáruční podpora této výcvikové platformy. „Jsem velmi rád, že jsme mohli zástupcům společnosti LOM PRAHA předvést pro ně vyrobený letoun L-39NG ve vzduchu. První dva letouny bychom měli dodat již do konce tohoto roku a věříme, že další dva do poloviny roku 2025. Využití opce na další 4 letouny by podle našich informací mělo nabídnout potřebnou kapacitu na výcvik pilotů naší armády v souvislosti s pořízením F-35 a také se záměrem LOM PRAHA cvičit piloty armád NATO v rámci programu NFTE  (NATO Flight Training Europe). Letoun je komplexní a nákladově efektivní výcviková platforma, která je optimálním řešením pro základní a pokročilý výcvik budoucích stíhacích pilotů české armády, kteří budou využívat letoun páté generace, F-35A Lightning II,“ uvedl Viktor Sotona, prezident a generální ředitel společnosti Aero.

Centrum leteckého výcviku v Pardubicích, které letos oslavilo 20. výročí od svého vzniku, bude české cvičné letouny L-39NG využívat pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky. Mezi významné investice CLV patří výstavba zcela nového centra pozemního výcviku, jehož součástí je i hala s certifikovaným leteckým simulátorem letounu L-39NG (tzv. Full Mission Simulator). „V současné době již intenzivně připravujeme naši moderní infrastrukturu, špičkové technologie a zkušený personál na přechod na nové cvičné letouny L-39NG, abychom budoucím pilotům nabídli letecký a taktický simulovaný výcvik v té nejlepší kvalitě, jak tomu bylo vždy v průběhu dvou minulých dekád. Systém výcviku na L-39NG chceme koncipovat jako přípravu pilotů na letouny F-35. K tomu  jsme již získali souhlas od společnosti Lockheed Martin, kdy je L-39NG schválený jako vhodná platforma pro trénink na létání s F-35,“ sdělil Jiří Protiva, ředitel LOM PRAHA.

Předváděcí let letounu L-39NG pro LOM PRAHA se uskutečnil 12. června na továrním letišti ve Vodochodech, kdy piloti Aero předveli zákazníkovi letuschopnost a připravenost letounu k provozu. Standardní program továrního záletu se již uskutečnil dříve. Jeho cílem je potvrdit funkce letounu, zejména motoru, letounových systémů, avioniky a dále řiditelnost a chování letounu ve všech fázích letu od vzletu přes akrobacii až po přistání. Zálet probíhá v rozsahu výšek od 0 do 8 500 metrů a rychlostí od pádové až po maximální (Machovo číslo 0,8 nebo 900 km/h). Tovární piloti Aero prokázali chování L-39NG v mezích jeho normální provozní obálky a potvrdili vysoký standard s ohledem na letové vlastnosti, avioniku a bezpečnost.

Aero L-39NG nabízí robustní konstrukci s využitím nejnovějších výrobních technologií včetně kompozitních materiálů, s výborným výhledem z kabiny a vysokou úrovní ochrany pilotů. Odolnost proti střetům s ptáky je významně zvýšena zodolněným čelním štítkem kabiny a kompozitním provedením náběžných hran křídel s certifikací odolnosti až do 650 km/h. Pro letoun nově vyvinuté křídlové integrální palivové nádrže a centrální plnění paliva přispívají k nízkým provozním nákladům a ve své třídě vynikajícímu doletu.

Do sériové výroby L-39NG je zapojeno téměř 300 dodavatelských firem z České republiky. Český výrobce otevřel rovněž další vývojové centrum v Brně, kde sde mimo jiné tvoří technická doklumenbtace pro L-39NG. Smlouva na dodávku čtyř letounů (s opcí na další čtyři) pro Centrum leteckého výcviku LOM PRAHA byla podepsána 14. listopadu 2022, sériová výroba pak byla v Aero spuštěna 10. května 2023.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace vojenských a civilních letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager
e-mail: radka.cerna@aero
mobil: +420 608 974 258
www.aero.cz

Facebook: @aerovodochody
X: @AERO_Vodochody LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.