Tiskové zprávy

Aero získalo osvědčení pro údržby, opravy a vývoj letounů L-39NG maďarských vzdušných sil

Vodochody, 2. července 2024 – Společnost Aero, největší letecký výrobce v České republice, obdržela oficiální Oprávnění k vývoji, výrobě, údržbě a provádění oprav maďarských státem registrovaných letadel, letadlových částí a zařízení. Osvědčení se týká letounů L-39NG, které Aero dodá maďarským vzdušným silám a formálně uznává způsobilost konstrukčních, výrobních a opravárenských organizací Aero.

Oficiální osvědčení osobně předala ředitelka vojenského leteckého úřadu Maďarské republiky, plukovnice Alexandra Tóth Halászné, během své návštěvy ve Vodochodech. Oprávnění k vývoji, výrobě, údržbě a provádění oprav z jejích rukou převzal Petr Jinda, Executive Vice President & Chief Development Officer ve společnosti Aero, který zdůraznil jeho důležitost: „Získání tohoto osvědčení je pro nás klíčovým krokem a potvrzením naší kvality a důvěryhodnosti. Jsme připraveni plně podpořit maďarské letectvo v procesu certifikace verze L-39NG.T1 a v rozvoji další vzájemně spolupráce.“

Plukovnice Alexandra Tóth Halászné, ředitelka Vojenského leteckého úřadu Maďarska, zdůraznila dlouholetou tradici Aero v oblasti výroby letadel, a to zejména cvičných proudových letounů. Vyzdvihla také letoun L-39 Albatros, který získal celosvětovou proslulost, a jeho moderního nástupce, L-39NG. Auditní výsledky dle ní jasně prokázaly, že Aero splňuje všechny požadavky pro udělení oprávnění. Formálně tak uznává způsobilost konstrukčních (DOA), výrobních (POA) a opravárenských organizací (MRO) Aero.

Ředitelka vojenského leteckého úřadu Maďarska, plukovnice Alexandra Tóth Halászné, navštívila Aero Vodochody v doprovodu vedoucího oddělení dohledu nad letovou způsobilostí maďarského vojenského leteckého úřadu podplukovníka Sándora Simona a zástupců Odboru dohledu nad vojenským letectvím, podplukovníků Martina Fučíka a Václava Svobody. Návštěva zahrnovala i prohlídku výrobních hal a vývojového hangáru Aero, kde si hosté prohlédli vyrobený letoun L-39NG připravený k letovým zkouškám.

Český výrobce Aero dodá Velitelství maďarských obranných sil celkem 12 proudových cvičných letounů L-39NG, osm ve cvičné verzi a čtyři v průzkumné kategorii, včetně pozemního simulačního výcvikového systému a dalších podpůrných služeb.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace vojenských a civilních letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager
e-mail: radka.cerna@aero
mobil: +420 608 974 258
www.aero.cz
Facebook: @aerovodochody
X: @AERO_Vodochody
LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.