Tiskové zprávy

Aero zahájilo výrobu letounů L-39NG pro LOM PRAHA

Desátý květnový den se zapíše do novodobé historie státního podniku LOM PRAHA. V hale číslo 120 akciové společnosti AERO Vodochody AEROSPACE byla slavnostně zahájena sériová výroba podzvukových cvičných letounů Aero L-39NG pro Centrum leteckého výcviku LOM PRAHA s.p.

„Tato zakázka je pro Aero velice důležitá, a to z hlediska exportního potenciálu a sběru provozních informací. Reference českého zákazníka a vzájemné konzultace jsou významnou platformou k případnému dalšímu posunu v tomto projektu,“ uvádí Viktor Sotona, generální ředitel a prezident AERO Vodochody AEROSPACE.

Ředitel LOM PRAHA Jiří Protiva k tomu dodává: “S přezbrojením Centra leteckého výcviku LOM PRAHA neměníme výcvikovou platformu na Albatrosech, naopak ji dáváme vyšší kvalitu. I nadále budeme pro výcvik pilotů Armády České republiky a zahraničních vojenských letectev využívat české letadlo. A to je unikátní národní schopnost v propojování výroby letadla a výcvikových kapacit.“

Prvním Engéčkem pro LOM PRAHA bude letoun s výrobním číslem 7029. Výkonný viceprezident a Chief Industrial Officer Jan Čáp představil doposud největší díl z tohoto letounu a další díly, které jsou již připraveny pro montáž. Podpisem tohoto komponentu Viktor Sotona a Jiří Protiva symbolicky zahájili sériovou výrobu letounu L-39NG pro LOM PRAHA.

Klíčovým důvodem pořízení L-39NG je zajištění kontinuity výcviku pilotů taktického letectva na podzvukových proudových strojích Albatros. Stávajícím letounům L-39C, které provozuje Centrum leteckého výcviku LOM PRAHA již devatenáct let, končí technická životnost.

Kontrakt na dodávku čtyř nových strojů L-39NG pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky, s opcí na další čtyři letouny, podepsali v listopadu loňského roku vrcholní představitelé obou institucí – prezident a generální ředitel AERO Vodochody AEROSPACE, Viktor Sotona a ředitel LOM PRAHA s.p., Jiří Protiva. Součástí smlouvy pro prvního českého zákazníka je mimo jiné úvodní výcvik pilotů a pozemního personálu, speciální a výšková výstroj, pozemní vybavení, včetně počáteční sady náhradních dílů, jakož i pozáruční podpora této nové výcvikové platformy.

 AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizaci civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager
e-mail: radka.cerna@aero.cz 
mobil: +420 608 974 258
www.aero.cz

Facebook: @aerovodochody
Twitter: @AERO_Vodochody
LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.