Tiskové zprávy

Aero a VIKI – Defence Innovation Research Institute se dohodli na spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje

Vodochody, 23. listopadu 2023 Společnost AERO Vodochody AEROSPACE a.s. a VIKI – Defence Innovation Research Institute Nonprofit Ltd. podepsaly prohlášení o záměru spolupráce (Letter of Interest). Cílem je společný výzkum, vývoj a podpůrné programy vzdělávání. Dohoda se zaměřuje též na testování, výcvik a údržbu podporovanou řešeními virtuální a rozšířené reality, vývoj programů dodávek komponentů a nových leteckých produktů a služeb.

Dohoda byla uzavřena na tři roky s možností prodloužení. Na základě pravidelných setkání, seminářů, pilotních projektů a dalších aktivit budou obě strany upravovat a navrhovat činnosti, které povedou k naplňování dohodnutých cílů. Předmětem spolupráce je například vývoj vizualizace (rozšířená realita XR, virtuální realita VR, kokpit atd.), digitálního designu (digitální dvojče, umělá inteligence atd.) či bezpilotních letounů.

Defence Innovation Research Institute (Výzkumný ústav pro obranné inovace) se zaměřuje na identifikování a podporu vývoje technologií dvojího užití, tj. technologií, které lze využít jak pro civilní, tak pro vojenské účely.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Kontakt:
Radka Černá, PR & Communications Manager
e-mail: radka.cerna@aero
mobil: +420 608 974 258
www.aero.cz
Facebook: @aerovodochody
Twitter: @AERO_Vodochody
LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.