Draken provedl první generální opravu letounu L-159E
Aero podporuje flotilu L-159 doma i v zahraničí
Teesside/Vodochody, 27. února 2026 Společnosti Draken a Aero Vodochody úspěšně dokončily první generální opravu (neboli tzv. předepsané práce PP2000) letounu L-159E, kterou Draken provedl vlastními silami ve svém závodě v britském Teesside. Po dokončení prací byl letoun uvolněn k dalším 2 000 letovým hodinám a osmi letům provozu.
Jde o významný milník ve spolupráci obou společností a potvrzení dlouhodobé udržitelnosti provozu letounů L-159E ve Spojeném království. Draken tyto stroje využívá k poskytování výcviku typu Agile Red Air, při němž simulují protivníka během výcviku pilotů britského Královského letectva (RAF).
Společné řešení na míru britským požadavkům
Generální oprava byla výsledkem úzké technické spolupráce mezi společnostmi Draken a Aero, kdy český výrobce poskytl odborné školení personálu, kompletní technickou dokumentaci a podporu v oblasti dodavatelského řetězce. Celý proces byl přizpůsoben požadavkům britské civilní letecké legislativy, podle níž jsou letouny provozovány.
„Celý projekt potvrzuje schopnost Aera poskytovat komplexní podporu po celou dobu životního cyklu letounu. Nastavili jsme funkční a dlouhodobě udržitelný model podpory L-159E ve Spojeném království a těšíme se na další rozvoj spolupráce,“ uvedl Michal Hrbek, projektový ředitel Aero Vodochody.
Možnost provádět generální opravy vlastními silami získal Draken na základě autorizační dohody se společností Aero Vodochody. Na jejím základě může Draken realizovat opravy ve vlastních prostorech s odbornou podporou techniků od českého výrobce. Tento model současně vytváří platformu pro budoucí modernizace letounů L-159E podle potřeb zákazníka.
„Tato spolupráce představuje významný pokrok v naplňování naší strategie zajištění provozu a dalšího rozvoje flotily L-159E. Jsem hrdý na technickou úroveň a týmovou spolupráci, kterou prokázaly společnosti Draken i Aero. Úspěch této první generální opravy potvrzuje naši důvěru v letouny L-159E jako klíčový prvek naší flotily ‚Red Force‘,“ uvedl během setkání v britském Teesside Nic Anderson, generální ředitel společnosti Draken.
Generální oprava L-159E pro Draken – přehled prací
- 369 komponentů zkontrolováno, otestováno nebo repasováno
- 97 zónových inspekcí
- 90 vyřešených technických dotazů
- implementace několika depotních servisních bulletinů
Generální opravy pro AČR
Aero Vodochody nedávno zahájilo předepsané práce programu PP2000 na dvoumístných letounech L‑159 provozovaných Vzdušnými silami Armády České republiky. Projekt se týká celkem osmi letounů a zajistí jejich další bezpečný a spolehlivý provoz v následujících letech. Práce budou probíhat až do roku 2029.
Stejně jako v případě letounu pro společnost Draken je cílem projektu provedení všech úkonů nezbytných k obnovení provozní lhůty letounů na 2 000 letových hodin, respektive osm let provozu letadlových částí. Nejedná se o modernizaci letounů, ale o technicky nezbytné a výrobcem předepsané práce, které jsou podmínkou jejich dalšího provozu v souladu s platnými leteckými předpisy.
AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a modernizace civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39 Skyfox se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.
Kontakt:
Lukáš Hora, External Relations & Communications Manager
e-mail: lukas.hora@aero
mobil: +420 608 974 258
www.aero.cz
Facebook: @aerovodochody
X (Twitter): @AERO_Vodochody
LinkedIn: @Aero-vodochody-aerospace-a.s.


