Aero Vodochody nabídlo Slovensku strategickou spolupráci na výcviku pilotů

Česká a Slovenská republika by mohly navázat na společnou historii a těžit ze vzájemné spolupráce v budování obrany vzdušného prostoru. Společnost AERO Vodochody AEROSPACE s podporou Ministerstva obrany ČR nabídla slovenské straně dlouhodobou spolupráci na výcviku slovenských taktických pilotů v ČR a na Slovensku s využitím nových cvičných letounů L-39NG, jejíž důležitou součástí je také významná průmyslová spolupráce.
Dne 11. června 2020 prezentovali v Aeru Vodochody zástupci českého leteckého výrobce nabídku na strategickou spolupráci slovenské delegaci v čele s novým slovenským ministrem obrany Jaroslavem Naďem a náčelníkem Generálního štábu Ozbrojených sil Slovenské republiky, generálem Danielem Zmekem. České ministerstvo obrany reprezentoval náměstek ministra obrany a ředitel sekce pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný.
Slovenská republika přikročila k významné modernizaci svých vzdušných sil, jejíž hlavní součástí je postupné vyřazení starších letounů MiG-29 a jejich náhrada americkými stroji F-16. Na to navazuje řada dílčích kroků včetně vytvoření moderního a efektivního programu výcviku vojenských taktických pilotů. „Aero Vodochody jako tradiční partner slovenských vzdušných sil představilo nabídku na dodávku osmi moderních cvičných proudových letounů L-39NG, jejíž součástí by byla významná průmyslová spolupráce, která počítá s rozsáhlým zapojením slovenských firem do výroby strukturálních celků nového letounu, dalších vývojových fází projektu L-39NG i do logistické podpory či budování pozemního výcvikového systému,“ sdělil Jakub Hoda, viceprezident pro obchod a člen představenstva Aera Vodochody.
„Česká republika je pro Slovensko historicky nejbližším partnerem. Spojuje nás však nejen minulost, ale také zájem prohlubovat a rozšiřovat rozsah naší vzájemné spolupráce do budoucna. Během uplynulých hodin jsem o těchto možnostech ale taky o projektech, které se nepodařilo společně realizovat, mluvil i s ministry obrany a zahraničních věcí ČR," ocenil ministr obrany SR Jaroslav Naď. Jak dále doplnil, nabídku ze strany společnosti Aero Vodochody vnímá i jako jednu z forem možných úspor státních financí v souvislosti se současnou situaci koronaviru. „Naši piloti absolvují výcvik na nové stíhací letouny F-16 ve Spojených státech amerických, což je z pohledu šetření prostředků náročné a dlouhodobě neudržitelné. I proto tuto nabídku vítáme, zejména jelikož jde o možnou spolupráci s naším stabilním partnerem. Určitě tuto nabídku vítáme a důkladně ji zvážíme," řekl.
Náměstek ministra obrany ČR pro řízení sekce průmyslové spolupráce Tomáš Kopečný uvedl: „Česká a Slovenská republiky společně byly v minulosti v obranném průmyslu velmocí. Projekty, kde může probíhat společná výroba, zase vrací na mapu značku toho nejlepšího z naší historie. Jsem proto rád, že můžeme jednat o spolupráci, která obsahuje nejen pořízení cvičných letounů a výcviku, ale má také umožnit zapojení slovenského obranného průmyslu do výroby a dalších přidružených aktivit.“
Klíčem dlouhodobé vzájemné spolupráce obou zemí a letecké firmy AERO Vodochody je příprava výcvikového konceptu pro Vzdušné síly OS SR se zapojením letounu L-39NG a komplexního pozemního výcvikového systému. Česká republika je schopná nabídnout taktický simulační výcvik jak na L-39 tak na F-16 ve svém Taktickém simulačním centru v Pardubicích, kde se cvičí piloti Vzdušných sil AČR a řady dalších zemí.
Strategická spolupráce s Aerem Vodochody a Českou republikou by zajistila udržení schopností letového výcviku a postupné budování nového, zcela moderního výcvikového systému a výcvikové letky pro základní a pokročilý výcvik realizovaný zaškolenými slovenskými instruktory L-39NG přímo na Slovensku. Tím se výrazně sníží potřeba finančně velmi nákladného výcviku pilotů v USA. Kromě této úspory nákladů by také Slovensko profitovalo z nesporných přínosů průmyslové spolupráce v podobě nových zakázek pro slovenský letecký průmysl a tvorby nových kvalifikovaných pracovních míst.
Více o L-39NG
Letoun L-39NG je moderní a efektivní lehký proudový letoun schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních L-39 s optimalizovanými prvky ke snížení odporu a zvýšení účinnosti, a využívá soudobé technologie výroby a moderní vybavení. Pohon obstarává vysoce úsporný motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace a může být do značné míry přizpůsobena požadavkům zákazníka. Letoun je v bojové variantě vybaven pěti závěsníky pro nesení výzbroje. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku. Strategickým partnerem projektu L-39NG je společnost OMNIPOL, která jej z 50 % spolufinancuje a vlastní. Další podrobnosti o novém letounu zjistíte na www.l-39ng.aero.
AERO Vodochody AEROSPACE
AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.
V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.
OMNIPOL
OMNIPOL je investiční a obchodní skupinou s více než osmdesáti pěti lety zkušeností na domácím i mezinárodním trhu. Společnost poskytuje špičková řešení pro obranný a bezpečnostní sektor.
OMNIPOL je vlastníkem dvou dceřiných výrobních společností ERA a MESIT disponujících pokročilými technologiemi, které se zaměřují zejména na pasivní systémy sledování vzdušných, pozemních a námořních cílů, vojenskou komunikaci, letecké přístroje a přesnou strojírenskou výrobu včetně vlastních slévárenských a galvanických procesů. Zabývají se také souvisejícími softwarovými produkty, ale například i kybernetickou bezpečností, a to jak pro vojenský, tak i civilní sektor. Celá skupina OMNIPOL zaměstnává více než 1 400 odborníků, z toho přes 200 zaměstnanců se podílí na výzkumu a vývoji nových produktů.
Kontakty:
Tobiáš Tvrdík, PR Manager
tobias.tvrdik@aero.cz, +420 731 624 842
Tereza Vrublová, mluvčí
tereza.vrublova@aero.cz, +420 734 518 038