Aero dodalo armádě první L-159 po předepsaných pracích PP16

Aero Vodochody předalo 21. základně taktického letectva Čáslav první z 16 jednomístných letounů L-159 ALCA, které prochází periodickými pracemi po šestnácti letech provozu (PP16). Provoz těchto lehkých bitevníků tak bude na základě smlouvy s armádou prodloužen o dalších osm let.

Smlouva na opravy jednomístných letounů L-159 za celkem 1,6 miliardy korun byla podepsána v roce 2019 na veletrhu IDET v Brně. „Nyní předáváme první hotový letoun, aktuálně máme v různé fázi rozpracovanosti dalších 8 letounů a další L-159 by měla dorazit na opravy do Aera koncem letošního roku. Dodávky letounů poběží v pravidelných intervalech do konce roku 2022 tak, aby byla zajištěna provozuschopnost flotily L-159 a obranyschopnost České republiky,“ sdělil Jan Štechr, viceprezident Aera Vodochody pro oblast MRO.

Kromě předepsaných prací zajišťuje Aero Vodochody také řadu vylepšení na letounech L-159. Jedná se například o jejich úpravu pro použití brýlí nočního vidění NVG, tedy přizpůsobení kabiny a instalaci souprav vnitřního a vnějšího osvětlení letounu (pozičních, antikolizních a formačních světel). Aero spolupracuje s českou armádou tak, aby byly v nejbližší době kompatibilní s NVG všechny L-159 létající v jejích službách.

Dalším vylepšením je pak instalace zařízení ESIS, tedy Electronic Standby Instrument System, záložního elektronického zobrazovače, který je schopný nahradit několik jiných záložních přístrojů a ukazatelů a poskytnout pilotovi nutné informace o údaje o poloze, vzdušné rychlosti, barometrické výšce, rychlosti, stoupání a klesání či kurzu v případě selhání běžných přístrojů.

L-159 ve Vzdušných silách Armády České republiky

Vzdušné síly AČR v současnosti provozují 16 jednomístných letounů L-159, pět dvoumístných cvičných letounů L-159T1+ a tři dvoumístné verze L-159T2 určené pro pokročilý výcvik.

L-159

L-159 spojuje dlouholeté zkušenosti Aera z vývoje vojenských proudových letadel, které řadí Aero mezi historicky největší výrobce této kategorie letounů na světě, s nejnovějšími pokroky v oblasti avioniky, motorů a systémů letounu. L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Letoun je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum. Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letounu L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka.

Přiložené obrázky