Aero dokončuje výrobu nového letounu L-159

Třináct let po dodání posledních kusů vzdušným silám České republiky vyrábí Aero nový letoun typu L-159 ALCA. Dvoumístný letoun poputuje do Iráku již na přelomu roku. 

Pro obnovení výroby bylo nutné znovu zprovoznit montážní linku, kterou Aero udržovalo připravenou pro případ potřeby od dodání posledních letounů v roce 2003. Před několika dny úspěšně proběhla zástavba motoru od firmy Honeywell, výroba nového letounu by měla být dokončena již během několika týdnů.

Prodej L-159 do Iráku a společnosti Draken International znovu vyvolal o tyto letouny zájem. Aero jedná s několika potenciálními zákazníky a počítá s možností obnovení sériové výroby těchto letounů. Aero nyní vede s firmou Honeywell jednání, o podobě budoucí spolupráce. Pro nové letouny L-159 bude Honeywell dodávat nové, inovované motory.

„Věříme, že projekt L-159 má velký potenciál. Podle našich analýz bude v nejbližších letech stoupat poptávka po lehkých bojových letounech a L-159 jsou ve své kategorii velmi konkurenceschopné. Proto jednáme s dodavateli klíčových agregátů, abychom byli v případě získání zakázky schopni co nejdříve rozjet sériovou výrobu,“ říká prezident Aera Vodochody Giuseppe Giordo.

Oživení programu L-159 je v souladu s novou strategií společnosti, která se chce nyní opět více zaměřit na výrobu vojenských letounů. Kromě lehkých bojových letounů L-159 Aero nabízí i cvičné proudové letouny L-39NG, novou generaci legendárních Albatrosů.

L-159 ALCA

L-159 spojuje dlouholeté zkušenosti Aera z vývoje vojenských proudových letadel, které řadí Aero mezi historicky největší výrobce této kategorie letounů na světě, s nejnovějšími pokroky v oblasti avioniky, motorů a systémů letounu. L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Letoun je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum. Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik.

O Aeru

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. Aero je stálým partnerem řady armádních letectev. S více než 6000 dodanými letouny je Aero historicky největším výrobcem cvičných proudových letounů na světě. Nyní se zaměřuje vývoj a výrobu vlastních letounů, L-159 a L-39NG. Dále také podporuje všechny typy letounů z rodiny L-39. V oblasti civilního letectví je Aero partnerem největších leteckých výrobců v široké škále projektů, včetně několika risk-sharingových programů. Aero je zakládajícím členem Svazu českého leteckého průmyslu.