V Aeru absolvovala výcvik třetí skupina iráckých pilotů

Ve čtvrtek 12. října 2017 završila svůj přeškolovací výcvik na letouny L-159 již třetí skupina pilotů iráckého letectva. Aero Vodochody zároveň pokračuje výcvikem pozemního personálu a iráckých leteckých instruktorů.

Slavnostního vyřazení třetí skupiny pilotů L-159 se ve Vodochodech účastnili zástupci iráckých a českých vzdušných sil, zástupci Ministerstva zahraničních věcí ČR, irácký velvyslanec v ČR Walid Hamed Shiltagh a vedení Aera Vodochody. „Spokojenost s letouny L-159 a jejich nasazením v bojových akcích není jedinou stránkou úspěšné spolupráce mezi Aerem a jeho zákazníkem. Aero prokazuje svou kvalitu a konkurenceschopnost tím, že je schopné nabídnout komplexní služby, zahrnující také výcvik leteckého personálu, servis letounů a další zákaznickou podporu,“ uvedl prezident Aera Vodochody Giuseppe Giordo.

Výcvik pilotů, pozemního personálu a instruktorů je součástí kontraktu mezi společností AERO Vodochody AEROSPACE a.s. a Ministerstvem obrany Iráku. Aero poskytuje svým zákazníkům komplexní služby v oblasti školení pozemního a letového personálu. Instruktoři jsou zaměstnanci Aera s mnohaletou zkušeností v oboru. Přeškolení pilotů na L-159 zahrnuje teoretickou část, tréning na leteckém simulátoru a letový výcvik. Samotný letový výcvik zahrnuje základní přeškolení, zbraňový výcvik a nouzové postupy.

Aero podepsalo s Ministerstvem obrany Iráku kontrakt o dodání L-159 v roce 2014. Celkem zemi dodala deset jednomístných letounů L-159A a dva dvojmístné L-159T1. Dosud absolvovaly L-159 vzdušných sil Irácké armády několik set bojových letů. Hlavními vlastnostmi letounu L-159, díky nimž dosahuje efektivního provozu, jsou jednoduchá obsluha, moderní vybavení a snadná ovladatelnost za letu. 

L-159

L-159 spojuje dlouholeté zkušenosti Aera z vývoje vojenských proudových letadel, které řadí Aero mezi historicky největší výrobce této kategorie letounů na světě, s nejnovějšími pokroky v oblasti avioniky, motorů a systémů letounu. L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Letoun je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum. Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letounu L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka.

 AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky stovkám stále používaným letounů L-39 a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví je Aero partnerem největších leteckých výrobců v široké škále projektů. V posledních letech přitom přijalo zodpovědnost nejen za výrobu, ale i za vývoj strukturálních částí letounů díky několika risk-sharingovým programům.

Kontakt

Tobiáš Tvrdík, PR manažer

tobias.tvrdik@aero.cz, +420 731 624 842


Přiložené obrázky