Nový velitel vzdušných sil ČR potvrdil zájem o L-39NG

Nový velitel vzdušných sil Armády České republiky, generálmajor Jaromír Šebesta, při návštěvě Aera Vodochody vyjádřil souhlas se záměrem, aby se prvním zákazníkem pro letouny L-39NG stal státní podnik LOM PRAHA, jmenovitě jeho Centrum leteckého výcviku v Pardubicích. Centrum leteckého výcviku by se v budoucnu mohlo stát výcvikovým centrem pro celou střední Evropu.

Genmjr. Šebesta do Aera přijel poprvé od svého nástupu do funkce velitele vzdušných sil. Vedení firmy ho seznámilo s novou strategií firmy, která se nyní bude orientovat zejména na výrobu vlastních vojenských letounů, konkrétně lehkých bojových letounů L-159 a L-39NG, nové generace legendárního cvičného letounu.

Česká armáda je dlouhodobým strategickým partnerem Aera a její reference je pro úspěch projektu klíčová. Zájem ze strany LOM PRAHA s.p., Centrum leteckého výcviku  je nejen důkazem, že koncept letounu L-39NG má velký potenciál, ale je to i významný signál pro další zájemce o tento letoun,“ zdůraznil prezident společnosti AERO Vodochody AEROSPACE a.s. Giuseppe Giordo.

O L-39NG

Letoun L-39NG je moderní a efektivní cvičný typ určený jako jednotný a komplexní prostředek pro plnohodnotný výcvik moderních vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních L-39, avšak využívá soudobé technologie a vybavení. Pohon obstarává vysoce moderní motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace a může být do značné míry přizpůsobena požadavkům zákazníka. L-39NG je vybaven pěti závěsnými body pro nesení výzbroje. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku. Další podrobnosti o novém letounu zjistíte na www.l-39ng.aero.

O Aeru

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. Aero je stálým partnerem řady armádních letectev. S více než 6000 dodanými letouny je Aero historicky největším výrobcem cvičných proudových letounů na světě. Nyní se zaměřuje vývoj a výrobu vlastních letounů, L-159 a L-39NG. Dále také podporuje všechny typy letounů z rodiny L-39. V oblasti civilního letectví je Aero partnerem největších leteckých výrobců v široké škále projektů, včetně několika risk-sharingových programů. Aero je zakládajícím členem Svazu českého leteckého průmyslu.

Kontakt

Tereza Vrublová, tisková mluvčí, tereza.vrublova@aero.cz, +420734518038

www.aero.cz