Aero a izraelská IAI spojily síly na trhu lehkých bitevníků a cvičných letounů

Největší český letecký výrobce s dlouholetými mezinárodními zkušenostmi v dodávkách vojenských proudových letounů, AERO Vodochody AEROSPACE a.s., a světový lídr ve vojenských technologických systémech, Israel Aerospace Industries Ltd., podepsali smlouvu o technické a obchodní spolupráci na letounu L-159.

Spolupráce obou firem stojí na tradici a jedinečné zkušenosti Aera Vodochody na poli lehkých vojenských proudových letounů a na inovativních a nejmodernějších technologiích izraelské společnosti IAI. L-159 je robustní a prověřený letoun, jenž se opakovaně osvědčil v rámci společných operací NATO a plní role v pokročilém bojovém výcviku i v reálných bojových misích.

Partneři se společně dohodli na integraci nové a bojem prověřené avionice a dalších technických řešeních letounu L-159 a rozhodli se jej společně nabízet potenciálním zákazníkům. Cílem společného postupu je zaměřit se na další vylepšení osvědčeného letounu L-159 a ještě více posílit jeho pozici na trhu lehkých bitevníků.

Giuseppe Giordo, President a generální ředitel Aera Vodochody řekl: "Společně s IAI bude Aero připravené nabídnout letoun  s nejlepší dostupnou technologií. Podepsáním dohody s IAI  jsme se spojili se silným mezinárodním partnerem, jenž navíc disponuje přístupem k novým potenciálním zákazníkům.“

Joseph Weiss, President a generální ředitel Israel Aerospace Industries řekl: "Spolupráce s Aerem Vodochody nám otevírá nové a vzrušující možnosti tím, že kombinuje skvělé a prověřené vlastnosti letounu L-159 s novými inovativními systémy IAI, a nabídne zákazníkům letadla, která odpovídají jejich budoucím požadavkům.“

AERO a IAI se dohodly, že budou spolupracovat také na vylepšení výcviku pilotů tím, že integrují řešení virtuálního tréninku od IAI do celkového výcvikového systému letounu L-39NG. L-39NG je nyní jedinou platformou na trhu, která dokáže pokrýt většinu osnov výcviku pilotů včetně jeho pokročilé fáze. To má přínos nejen pro ty zákazníky, kteří se rozhodnou používat pouze jednu platformu pro celý výcvik, ale také pro zákazníky, kteří chtějí v rámci výcviku zůstat u dvou různých platforem, a to snížením počtu letounů pro pokročilý výcvik, čímž dosáhnou značné úspory nákladů.

O L-159

L-159 přináší dlouholeté zkušenosti Aera z vývoje vojenských proudových letadel, které řadí Aero mezi historicky největší výrobce této kategorie letounů na světě, s nejnovějšími pokroky v oblasti avioniky, motorů a systémů letounu. L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise.

V rámci upgradu bude letoun dovybaven nejmodernějším víceúčelovým IAI (Elta) radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum. Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letounu L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka a adaptována na potřeby základního výcviku, stejně jako bojových misí zahrnující útoky na pozemní cíle či průzkumných a hlídkových misí.

 O L-39NG

Letoun L-39NG je moderní a efektivní cvičný typ určený jako jednotný a komplexní prostředek pro plnohodnotný výcvik moderních vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních
L-39, avšak využívá soudobé technologie a vybavení. Pohon obstarává vysoce moderní motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace a může být do značné míry přizpůsobena požadavkům zákazníka. L-39NG je vybaven pěti závěsnými body pro nesení výzbroje. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku. Strategickým partnerem projektu L-39NG je společnost Omnipol, která se z 50 % finančně spolupodílí na vývoji letounu. Další podrobnosti o novém letounu zjistíte na www.l-39ng.aero.

O AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky stovkám stále používaným letounů L-39 a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví je Aero partnerem největších leteckých výrobců v široké škále projektů. V posledních letech přitom přijalo zodpovědnost nejen za výrobu, ale i za vývoj strukturálních částí letounů díky několika risk-sharingovým programům.

 O Israel Aerospace Industries Ltd.

IAI je světovým lídrem na obranném i civilním trhu v oblasti dodávek nejmodernějších technologií a systémů pro všechna prostředí. Její technologie jsou využívány ve vzduchu, ve vesmíru, na moři, na zemi i v kyberprostoru. Společnost IAI čerpá z více než 60 let zkušeností s vývojem a dodávkou inovativních špičkových systémů pro zákazníky z celého světa a optimalizuje řešení jim na míru.  IAI využívá pokročilé a osvědčené inženýrské, výrobní a zkušební schopnosti pro vývoj, výrobu a podporu komplexních systémů.

PR kontakt:

Tobiáš Tvrdík, PR manager

Tel: +420 731 624 842

tobias.tvrdik@aero.cz

Přiložené obrázky