Aero a Armáda ČR podepsaly smlouvu o upgradu letounů L-159

Aero Vodochody dodá pro českou armádu vylepšení kokpitů letounů, vyrobené přímo na míru potřebám českých vzdušných sil.

Smlouvu podepsali zástupci Aera a ministerstva obrany tuto středu na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně. Nový kontrakt je součástí plánu Aera na modernizaci lehkých bojových letounů L-159, které firma znovu aktivně nabízí na trhu. Na konci března Aero oznámilo, že obnovilo linku pro výrobu letounů L-159 a dokončilo úplně první letoun vyrobený přímo pro zahraničního zákazníka. Dosud Aero vyrábělo všechny letouny na zakázku pro Armádu České republiky, několik desítek z nich však bylo přeprodáno do zahraničí. Aero je nyní připraveno začít vyrábět nové letouny.

„Našim novým zákazníkům chceme nabízet L-159 jako lehký bojový a pokročilý cvičný letoun, který odpovídá současným požadavkům armád po celém světě. Pro letoun proto nyní vyvíjíme několik modernizací. Armáda České republiky je nejzkušenějším uživatelem těchto letounů a je proto logické, že při vývoji modernizací spolupracujeme právě s ní,“ vysvětlil Giuseppe Giordo, prezident Aera. Aero Vodochody je dlouholetým partnerem české armády a poskytuje jí podporu letounů L-159. V současné době pro české vzdušné síly připravuje také tři letouny typu L-159T2, modernizované dvoumístné lehké bitevníky. I na jejich vývoji Aero a armáda úzce spolupracovaly.

L-159

L-159 spojuje dlouholeté zkušenosti Aera z vývoje vojenských proudových letadel, které řadí Aero mezi historicky největší výrobce této kategorie letounů na světě, s nejnovějšími pokroky v oblasti avioniky, motorů a systémů letounu. L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Letoun je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum. Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letounu L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj a výrobu civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky stovkám stále používaným letounů L-39 a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví je Aero partnerem největších leteckých výrobců v široké škále projektů. V posledních letech přitom přijalo zodpovědnost nejen za výrobu, ale i za vývoj strukturálních částí letounů díky několika risk-sharingovým programům.

 

Kontakt

Tobiáš Tvrdík, PR manažer

tobias.tvrdik@aero.cz, +420 731 624 842

Přiložené obrázky